Unai Emery

Info


Full Name: Unai Emery Etxegoien

DOB: November 3, 1971

Nationality: Spanish

 

Playing Career

  • Real Sociedad B (1990–1996)
  • Real Sociedad (1995–1996)
  • CD Toledo (1996–2000)
  • Racing Ferrol (2000–2002)
  • CD Leganés (2002–2003)
  • Lorca Deportiva (2003–2004)

 

Managerial Career

  • Lorca Deportiva (2004–2006)
  • UD Almería (2006–2008)
  • Valencia CF (2008– May 2012)
  • Spartak Moscow (May 13th 2012 – 25th Nov 2012)
  • Sevilla (14th Jan 2013 – Now)

 

Individual Honors

  • 2 Miguel Munoz Trophy for Segunda División (2005-06 with Lorca, 2006-07 with Almeria)

 

 
 

:)

Last Update May 8th 2013

One thought on “Unai Emery

Comments are closed.